Progesteron test zahteva uzimanja uzorka krvi na osnovu kojeg se određuje nivo progesterone u krvi i sa velikom tačnošću se određuje tačan početak estrusa. I jedan i drugi metod je nekad potrebno ponoviti da bi se dobio tačan rezultat.
Još pre parenja treba otkloniti neke od uzroka neplodnosti. Još na samom početku teranja treba uraditi bakteriološki bris vagine ne bi li se eliminisala mogućnost postojanja bakterijske infekcije, ili ako ona postoji da bi se na vreme lečila. Bris treba ponoviti i posle parenja i na polovini skotnositi. Kuji u međuvremenu treba poboljšati kvalite hrane,smanjiti obim a povećati broj obroka.
Kuja nosi od 58 do 68 dana a u proseku 62-63 dana. Uz ultrazvučno praćenje trudnoće nije opasno čekati i neki dan duže. U veterinarskoj ambulanti “Radičević” zabeleženo je više slučajeva trajanja trudnoće i po 71 dan. Uz pravilnu ultrazvučnu dijagnozu, vitalnost štenaca i praćenja vitalnih parametara na svet su uvek dolazili vitalni i živi štenci.
KADA CE…..? Prve znake štenjenja kuja pokazuje 24 h pre samog početka štenjenja. Kuja liže vulvu, uznemirena je, nekad odbija hranu, sprema leglo što se ogleda u kopanju i cepanju neke krpare. Neke kuje su mnogo staloženije i mirno prođu ovaj period, a nama preostaje još jedan rezervni metod-temperatura kod kuje pada ponekad i za čitav stepen 10-tak sati pre štenjenja tako da redovnim merenjem temperature možemo predpostaviti kada će nastupiti štenjenje.. Samo štenjenje je prirodan čin i većina kuja kroz njega prode bez problema. Ako ipak dođe do problema (slabi naponi ,dug period između izlaska dva steneta, stenjenje mrtvih štenaca) pozovite vašeg veterinara.
Neke rase su problematične prilikom štenjenja pa se treba posavetovati sa veterinarom ukoliko posedujete neku od navedenih: rasa-engleski bulldog, pekinezer, civava, kao idrugi psi patuljastih rasa.
Nekada se može desiti da je neophodno uraditi operaciju ne bi li spasili i kuju i štence.Samu operaciju,ako se uradi na vreme,kuja i štenci podnose veoma dobro.